Aký bude nárast cien a koľko stratíte v II. pilieri?

Autor: Anton Kuric | 26.10.2012 o 15:42 | (upravené 26.10.2012 o 16:09) Karma článku: 9,16 | Prečítané:  205x

Mnoho ľudí nevníma, prípadne si nevie alebo skôr nechce spočítať dopady opatrení vlády. Je jasné, že s vyššou daňou z príjmu pre firmy a nešťastné zdanenie dividend má veľké následky, ale dopad na ceny v obchodoch a strata na druhom pilieri sa dá jednoducho vypočítať.

23% daň z príjmu pre právnické osoby

Niekto môže namietať, že DPH sa predsa nezvyšuje a výrobky drahšie nebudú, aspoň nie priamo, avšak pri použití tabuliek z môjho predošlého blogu ("Ako sa majú firmy na Slovensku a vo svete?") sa jednoducho dá vypočítať tento vplyv a to dvoma spôsobmi.


Pokiaľ počítame rozdiel ceny výrobku z predošlého blogu (5 článkov vo výrobe, rôzna pridaná hodnota, priemerné náklady firmy 40%), dostaneme sa jednoducho k rozdielu v cene. Výrobok pri starom zdanení sa bude v obchode predávať za cenu: 78,94 EUR, pri prirátaní novej dane z príjmu je nová cena výrobku 81,25 EUR, čiže:


Výrobok si kúpite drahšie o 2,92%.


Môžeme však ísť ešte ďalej a povedať, že každý článok vo výrobnom procese ešte odoberal iný výrobok (alebo sprostredkoval celú výrobu) zaťažený vyššou daňou (pričom to je najhorší možný prípad) a tým pádom sa dostaneme k hodnote 88,45 EUR, čiže:


Výrobok si kúpite drahšie o 12,04%.


Čiže cena výrobku sa zvýši o 2,92% až 12,04%. Je však jasné, že nie každý výrobok prechádza piatimi spoločnosťami a nie každá z týchto spoločností je iba sprostredkovateľ inej výroby, takže cena väčšiny výrobkov a celkovo tovaru sa bude pohybovať skôr v dolnej polovici tohto rozdielu. Dôležité je však to, že:


Zvýšenie dane z príjmov pre spoločnosti vplýva na rast cien pomerom ktorý nie je zanedbateľný.


Druhý pilier

Toto je o niečo staršia záležitosť. Pomer odvodu do druhého piliera sa znížil z 9% na 4%. Ľudia tým pádom stratili možnosť ponechať si niektoré peniaze na svojom súkromnom účte v DSS a teraz ich viac dávajú štátu. Na tento postup sa vláda R. Fica nikoho nepýtala a ľud aj keď je akokoľvek apatický, bol v podstate okradnutý. Otázka je však o koľko? Opäť jednoduchý výpočet. 5% z hrubej mzdy menej, sporenie dajme napr. 40 rokov, čiže:


Ak zarábate 700 EUR v hrubom, vláda Vám celkovo ukradla: 16 800,- EUR.


Suma sa samozrejme mení výškou hrubého príjmu a dobou sporenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná potvrdila, že nepríde.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?